Hamilelik, Gebelik, Hemoroid, Makat Çatlağı

Kadınlarda hamilelik ile alakası olmamasına rağmen, hamilelik döneminde şikayetlerin arttığı gözlenmekte.Hamilelikte, bebeğin büyümesi ile rahmin karın içinde kapladığı alanın artıyor olması sindirim ve dolaşım sisteminde baskıya yol açmaktadır.
Ayrıca bacaklarda bulunan toplar damarların kan dolaşımını yavaşlatmasına sebep olmaktadır. Gebelikte artan progesteron hormonu damarlar etrafındaki düz kasları gevşeterek damarların kolayca şişmesine sebep olur. Hamileliğin 3. aydan sonra bu etki giderek artmaktadır. Yüzeysel damarlar şişerek varis ve hemoroid ortaya çıkabilmektedir.

Hamilelik döneminde en sık karşılaşılan problemlerden biri de hemoroid şikayetidir. Hamilelik sürecinde vücutta bir takım fiziksel ve kimyasal değişiklikler olmaktadır. Hormon dengesizlikleri hemoroid, makat çatlağı gibi rahatsızlıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Hamilelik döneminde karın içi basın artmasına bağlı olarak hemoroidler dışarı çıkmaktadır. Bu genellikle geçici bir süreçtir. Doğum sonrası dışarı çıkan hemoroidler yok olmaktadır.

Hamilelik döneminde hemoroid şikayetlerini en aza indirmek için Lifli gıdalar tercih edilmelidir. Bununla birlikte günlük yürüyüşler yapılmalıdır. Doktorunuzun önerisi dışında hiçbir krem, ilaç kullanmamanız gerekir.
Hamilelik sonrası kanamalarınız devam ediyorsa ve şiddetli ağrılarınız varsa bir doktora görünmeniz gerekir.

Hemoroid tedavisi yapan birçok doktor, hastahane ve haber sitelerinde halk arasında basur denilmekte, Bilimsel adı olarak hemoroid yazılsada beni şaşırtan ifade Türk Dil Kurumu sözlüğünden geldi. TDK hemoroid değilde hemoroit yazmakta. Önce hata yaptığımı sandım ana sayfadan hemoroid şeklinde arattım ama sonuç çıkmadı.

Kaynak site Türk Dil Kurumu :  https://sozluk.gov.tr/yazim?ara=hemoroit)
Kaynak site : https://www.hemoroit.com

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir