Kadınlarda Sık Görülen Kanser Türleri

Meme kanseri

Genellikle göğüste bulunan süt kanallarının kaplamasından kaynaklanan meme kanseri, diğer organlara yayılabilir. Erken dönemde teşhis edilmez ve tedaviye başlanmazsa gerçekten çok büyük tehlikelidir. Global düzeyde kadınların birçığunu etkileyen en agresif kanser türüdür. Gelişmiş ülkelerdeki kadın nüfusunun daha uzun yaşam süreleri nedeniyle daha fazla görülmeye başlamıştır.

Kadınların göğüslerini belirli zaman periyotlarında elleriyle kontrol etmesi gerekiyor. Elle kontrol edildiğinde ele gelen sert yada toparlak kitleler konusunda mutlaka doktor kontrolü yapılması gerekiyor. Bu sertlik yada topaklarının çoğu tehdit edici değildir, ancak kadınların her birinin bir doktor tarafından kontrol edilmesi önemlidir.

Yumurtalık ve Rahim Ağzı Kanseri

Birçok insan yumurtalık ve serviks kanseri arasındaki farkları bilmemektedir. Rahim ağzı kanseri alt rahimden kaynaklanırken, yumurtalık kanseri fallop tüplerinde başlar. Her iki durum da benzer ağrıya neden olurken, rahim ağzı kanseri de cinsel ilişki sırasında akıntıya ve ağrıya neden olmaktadır.

Yumurtalık kanseri son derece belirsiz semptomlar gösterse de, süreçteki durum çok karmaşıktır.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir