Meme Kanserinde Yanlış Bilinenler

1- Yanlış Bilgi : Yaşım daha genç, bu yaşta meme kanseri riskim düşük!

Doğrusu : Dünyada 40 yaş ve altı kadınlarda meme kanseri oranı %5-6 oranındayken ne yazık ki üşkemizde %16.6 olarak açıklanmıştır. Dünya sağlık örgütü değerlendirmelerindeki bu yüksekliğin sebebinin ülkemiz genç nüfusu olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden yaştan bağımsız olarak düzenli meme muaynenesinin elle yada doktor kontrollerinde yapılması gerekmektedir.

2- Yanlış Bilgi : Ailemde meme kanseri olan yok, riskim düşük !

Doğrusu : Dünya sağlık örgütü verilerine göre meme kanseri hastalarının aile geçmişleri araştırıldığında sadece % 5-10’u kalıtsal özelliklere rastlanmıştır. Ülkemizde ise % 15.8 ailesinde meme kanseri ve % 3.3’ünde ise over kanseri bulunduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden kesinlikle hafife alınılmamalı ve düzenli kontroller sağlanmalıdır.

3- Yanlış Bilgi : Elle kontrolde elime gelen kitle yok, güvendeyim

Doğrusu : Meme kanserinde şüphesizki en kritik zamanlar erken teşhis zamanlarıdır. Ve bu zamanlarda elle hissedilir kitlelerin tespit edilmesi daha zordur. Elle hissedilemeyecek kitlelerin varlığı % 30 oranındadır. Bu nedenle elle kontrol edilmenin yanısıra belirli zaman periodlarında doktora muayne olunması gerekmektedir.

4- Yanlış Bilgi : İleri yaşta olduğum için ameliyat olamam

Doğrusu : Meme kanseri oranı yaş ilerledikçe artmaktadır. 70 yaş ve üzeri kanser oranı % 30 olarak tespit edilmiştir. İleri yaşlarda olan hastaların sağlık durumları doktorlar tarafından tesoit edilerek yaşa bağlı olarak değilde hastanın sağlık durumu ve ameliyat sonucundaki süreçte bundan nasıl etkileneceği üzerine planlanmaktadır.

5- Yanlış Bilgi : Tüm memenin alınması gerekiyor!

Doğrusu : Meme koruyucu cerrahi müdahaleler tüm memenin alınmasına gerek kalmadan, sadece düşük, benzer tekrarlama oranları ile güvenli olarak yapılabilmektedir.

6- Yanlış Bilgi : Ameliyat (bıçak değerse) tümör yayılır !

Doğrusu : Uygun tedavi seçimi, doğrulanan uygun yöntemler ve gelişen teknoloji kanserli bölgenin temizlenmesini son derece kolay kılmaktadır. Unutmayınızki meme kanserinin erken teşhisi ve tedaviye başlanması son derece kritiktir. Bu yüzden doktorunuza güvenmeniz gerekmektedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir